Bağlantıları atla

Kiraz Muhafazası

- Imap Crystal

Kiraz Muhafazası

IMAP Crystal® Atmosfer Paketlerinin Kiraz Muhafazasında Sağladığı Faydalar
 • IMAP Crystal® atmosfer paketleri kiraz için en uygun olan karbondioksit ve oksijen değerlerini oluşturarak meyvenin solunum hızını düşürür ve olgunlaşma sürecini yavaşlatır.
 • IMAP Crystal® atmosfer paketleri %90-95 düzeyinde bir oransal nem değeri yaratarak ağırlık kaybını ve meyvenin büzüşmesini engeller.
 • IMAP Crystal® atmosfer paketleri sapın yeşil kalmasını sağlar, meyvenin sertliğini korur ve böylece uluslararası pazarların istediği en önemli iki kriteri sağlar.
 • IMAP Crystal® atmosfer paketleri önemli hasat sonrası patojenlerden botrytiscinerea (Gri küf) ve monilina fructicola (Kahverengi çürüklük) kaynaklanan çürümeleri engeller.
 • IMAP Crystal® atmosfer paketleri özellikle uzun süreli muhafaza sonunda görülen ve beneklenme (Pitting) olarak isimlendirilen fizyolojik bozukluğu engeller.
 • IMAP Crystal® atmosfer paketleri ürünün doğal rengini korur.
IMAP Crystal® Rakiplerine Göre Üstünlükleri
 • IMAP Crystal® atmosfer paketleri plastik dünyasındaki son teknolojiler kullanılarak üretilmiştir.
 • IMAP Crystal® atmosfer paketlerinin içinde yüksek oranda nem bulunur. Ancak, nem oranı kesinlikle belli bir seviyenin üstüne çıkmaz ve neme doymuş bir atmosfer yaratmaz. Rakip poşetlerde özellikle depolamanın ilk haftalarında poşetlerde ”terleme” olarak isimlendirilen ve atmosferin doymuş nem içerdiğini gösteren sorun görülür. Bu terleme sorunu özellikle yağmur sonrasında hasat edilen veya başka nedenler ile hassas olan ürünlerde çürüme basta olmak üzere birçok soruna yol açabilmektedir.
 • IMAP Crystal® atmosfer paketleri seçici geçirgen bir filmden üretilmiştir. Film yüzeyine eşit aralıklarla dağılmış mikro (gözle görülemeyen) gözenekler aracılığı bütün yüzeye nefes alabilir özellik kazandırılmıştır. Rakip poşetlerde doğru karbondioksit ve oksijen dengesini sağlamak için makro (gözle görülebilen) delikler kullanılmıştır. Bu makro delikler gözle görülebilir ve herhangi bir meyve tarafından kapanırsa büyük risk oluşur. Rakip torbalarda bu sorun ile çok sık karşılaşılmakta ve oluşan anaerobik (oksijensiz) koşullar ürünün bozulmasına sebep olabilmektedir.
 • IMAP Crystal® atmosfer paketleri meyve sapını ilk günkü tazeliğinde ve yeşilliğinde korur. Rakip poşetler yanlış nem geçirgenliği nedeni ile sapta kurumaya sebep olabilmektedir.
 • IMAP Crystal® atmosfer paketleri soğuk zincirde oluşabilecek herhangi bir sıcaklık dalgalanmasını tolere edebilecek yanı ürünü zarardan koruyabilecek nitelikte üretilmiştir. Bu özelliğini film yüzeyine dağılmış olan mikro gözeneklerin çapını değiştirebilme özelliği ile sağlamaktadır. Sıcaklık dalgalanmaları hiçbir ihracatçı tarafından istenmez ve mutlaka kaçınmak gerekir. Bununla birlikte, özellikle sezonun hızlı olduğu dönemlerde sıkça ortaya çıkan bir sorundur. Rakip poşetler bu sıcaklık dalgalanmalarını tolere edemezler ve ürün kaybına sebep olabilirler.

Rakip Poşette Makro Delikler Rakip Poşette Aşırı Terleme IMAP Etkili Nem Kontrolü


IMAP Crystal® Atmosfer Paketlerden En İyi Performansı Almak İçin Dikkat Edilmesi Gereken İşlemler
 • Kiraz günün erken saatlerinde hasat edilmelidir. Hasat işlemi son derece dikkatli yapılmalı ve meyve kesinlikle zarar görmemelidir. Hasat edilen meyve hızlı bir şekilde bölgelerdeki satın alma merkezlerine nakledilmelidir. Lütfen kirazın kolay bozulabilen, hassas bir meyve olduğunu ve muhafaza ömrünün kısa olduğunu unutmayınız.
 • Satın alınan kiraz hızlı bir şekilde mobil soğutucuların (haydar, hydrocooler) olduğu isleme merkezine nakledilmelidir.
 • Mobil soğutucularda kullanılan soğutulmuş su mutlaka klorlanmalıdır. Klor konsantrasyonu işlem süresince mutlaka belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Lütfen doğru doz ve izleme ile ilgili IMAP Crystal® organizasyonunda görevli uzmanlar ile görüsün.
 • Paketleme evine nakledilen kirazlar işlenene kadar soğuk hava depolarında muhafaza edilmelidir.
 • Kiraz otomatik hatlarda soğutulmuş suyun içinde boylanarak sınıflandırılmalıdır. Bu aşamada kullanılan soğutulmuş su da mutlaka klorlanmalıdır. Soğuk zincir meyve IMAP Crystal® paketin içine girene kadar sürmelidir.
 • Meyvelerin hedef pazara ulasana kadar en iyi şekilde muhafaza edilebilmesi için IMAP Crystal® paketleri kullanılmalıdır.
 • Lütfen bahçe koşulları, hasat zamanı, hızlı ve doğru şekilde soğutma, paketleme gibi birçok faktörün ürünün muhafaza ömrünü ve müşteri memnuniyetini önemli düzeyde etkilediğini unutmayınız. Lütfen bu koşullar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için IMAP Crystal®organizasyonun teknik elemanları ile görüşün.

Yurtdışı Talebe Bağlı Olarak Kiraz İşleme ve Hazırlama
 1. Hydrocooler 2- 20 Ton Frigo Tır 3-Satın Alma Merkezinden Nakliye
  1. Satın alma merkezinde su ile (20 °C) soğutun.
  2. Frigo tır ile merkez paketleme evine nakledin (3-5 saat).
  3. Soğuk zincir buradan başlayarak market rafına kadar sürmelidir.
 2. Kiraz Satın Alma Merkezinde Mobil Soğutucuların Çalışma Prensibi
  1. 2 °Csıcaklıktaki su ile 8 dakika süre ile soğutma

Yurtdışı Talebe Bağlı Olarak Kiraz İşleme ve Hazırlama


Suyla soğutulan kirazlar paketleme evine nakledilir (Paketlemeden Önceki Sıcaklık 3 °C)
Kiraz İşleme Ve Paketleme